Red Bull Formulaz Yarışı 27 Ağustos 2023’de Rize-Ardeşen-Tunca’da Düzenleniyor!

Red Bull Formulaz Geri Dönüyor

Red Bull, Formulaz Derneği ve Tunca Belediyesi’nin birlikte düzenleyeceği Red Bull Formulaz, 14. kez Karadeniz’in en hızlı ismini belirleyecek. Tahta araçların en büyük yarışı olarak bilinen Red Bull Formulaz, bir kez daha kendine özgü kuralları ve eğlenceli parkuru ile hem katılımcılara hem de izleyicilere unutulmaz ve heyecan dolu anlar yaşatacak. 1900’lü yılların başlarında yüksek noktalardan aşağı daha hızlı inmek için üretilen, daha sonra halkın yoğun kullanımıyla popülerliği artan tahta arabalar, bu yıl 27 Ağustos’ta Rize’nin Ardeşen ilçesine bağlı Tunca beldesinde düzenlenecek yarışta boy gösterecek. Türkiye’nin dört bir yanından gelen yarışmacılar, kendilerinin tasarladığı birbirinden ilginç tahta arabalarla 1.6 kilometrelik parkuru yer yer saatte 60-70 kilometre hıza erişerek en kısa sürede tamamlamaya çalışacak.

Red Bull Formulaz Geri Dönüyor

Frensiz yokuş aşağı yarış

Red Bull Formulaz Geri Dönüyor

Tamamı tahtadan ve el yapımı olan araçların boyutları ise 170 x 70 santimetre ile sınırlı olacak. Yönlendirme için direksiyonu ve dört tekerleği bulunması şart olan araçlarda, tekerlek yükseklikleri de 25 santimetreyi aşamıyor. İçlerinde motor bulunmayan araçlar, yerçekimi ile yokuş aşağı hareket edecek. Red Bull Formulaz’ın Karadeniz kültürünü yaşatan pek çok özelliği var. Bunlardan biri de tüm yarışmacıların giymesinin zorunlu olduğu kıl çorap ve kara lastik ayakkabılar. Bu gibi “üstün güvenlik önlemleri” de yarışı bir hayli eğlenceli kılıyor!

Formulaz’da genç-yaşlı herkes hünerlerini sergileyecek

Red Bull Formulaz Geri Dönüyor

40 yaş üstü katılımcıların ayrı bir kategoride yarıştığı Red Bull Formulaz yarışı, 18 yaşını tamamlamış herkesin katılımına açık. Yaratıcılığına ve hızına güvenen, tahta araba sahibi her yarış tutkunu bu heyecanı yaşamak için buradan başvuru yapabilirsiniz.

Diğer içeriklerimize buradan göz atabilirsiniz!