Ferrari, XX Programının Yeni Üyelerini Tanıttı!

Ferrari SF90 XX STRADALE

Ferrari, SF90 Stradale altyapısını kullanan, sınırlı sayıda üretilecek yeni özel seri SF90 XX Stradale ile SF90 XX Spider modellerini tanıttı. Yeni V8 motorlu PHEV ikili, Ferrari’nin yol modellerinin performansını yeni seviyelere taşıyan özel versiyon konseptinin en son ve en uç örneğini ortaya koyuyor. Ürün gamındaki süper otomobil SF90 Stradale’yi esas alan SF90 XX Stradale 799 adet, SF90 XX Spider ise 599 adet üretilecek.

İki farklı programın mühendislik konseptlerini barındırıyor

Ferrari SF90 XX STRADALE

Son 20 yılda geliştirilen özel seriler programında, 488 Pista ve 812 Competizione gibi modellerin birçoğu, Ferrari ürün gamında hızla referans noktası olarak kabul edildi. XX programı ise Ferrari’nin yine son 20 yılda, seçkin bir grup sürücüye, yol onayı olmayan, ancak pistte limitleri zorlayan, ekstrem otomobiller sunmak amacıyla geliştirildi. Programa en son eklenen FXX-K EVO dâhil olmak üzere bütün modeller büyük bir başarı elde etti. Ferrari, her iki alandaki deneyimlerinden yola çıkarak, iki farklı programın mühendislik konseptlerini en üst düzeyde yansıtan, yol onaylı bir otomobil yaratmaya karar verdi.

Ferrari SF90 XX Stradale ile sınırda sürüş deneyimi zirveye çıkıyor

Ferrari SF90 XX SPIDER

SF90 XX Stradale, SF90 Stradale’nin hâlihazırda etkileyici olan sürüş deneyimini yeni bir seviyeye çıkarıyor. SF90 XX Stradale geliştirilirken, SF90 Stradale’in hibrit sisteminin tüm işlevlerini korurken aynı zamanda maksimum sürüş keyfi sunan, şimdiye kadarki en yüksek performanslı Ferrari yol otomobilinin üretilmesi hedeflendi.

Yeni araçlar, SF90 Stradale ve SF90 Spider modellerinde de kullanılan PHEV güç-aktarma sisteminden yararlanıyor. Bu sistemde içten yanmalı V8 motoru, ikisi ön aksta ve biri da arkada, motor ile şanzıman arasında olmak üzere üç elektromotor destekliyor. Bu konfigürasyon, SF90 Stradale’e kıyasla +30 beygir daha fazla olmak üzere maksimum 1030 beygir güç sunuyor.

F50 günlerinden bu yana bir yol Ferrari’sinde ilk kez 250 km/s’de 530 kg bastırma kuvveti sağlayan sabit bir arka spoyler kullanılıyor. Bununla birlikte diğer yeni aerodinamik çözümler, performansı tamamen yeni bir seviyeye taşıyor. SF90 XX Stradale’ye güç sağlayan F154FB motor için SF90 Stradale’nin güç ünitesi, başlangıç noktası olarak kullanıldı. Orta-arka konumlu V8 turbo motor 797 beygir gücünü kullanıma sunarken, emme ve egzoz kanallarının revize edilmesiyle verimlilik ve yeni pistonlarla yanma odasının özel olarak işlenmesiyle sıkıştırma oranı artırıldı. İkincil hava sisteminin kaldırılması, önceki uygulamaya kıyasla motorun ağırlığını 3,5 kg azalttı. SF90 XX Stradale’in motor sesi ise otomobilin yarışçı ruhunu en üst düzeye çıkartacak şekilde yeniden tasarlandı.

Hibrit teknolojisi

Ferrari SF90 XX SPIDER

SF90 Stradale gibi, SF90 XX Stradale de biri içten yanmalı motor ile şanzımanın arasında ve ikisi ön aksta olmak üzere üç elektromotora sahip. Bu örnekte, bir Ferrari yol otomobilinde ilk olan patentli, ekstra elektrik takviyeli araç dinamiği mantığı sayesinde maksimum 233 beygir güç sağlıyorlar. SF90 XX Stradale’nin yüksek performanslı lityum-iyon bataryası, üç motoru besleyerek tamamen elektrikli sürüş modunda 25 km menzili sunuyor. İçten yanmalı motor kapalıyken, ön motorlar araca maksimum 135 km/s hız sağlayabiliyor.

Flavio Manzoni liderliğindeki Ferrari Tasarım Merkezi tarafından tasarlanan SF90 XX Stradale, SF90 Stradale’nin temelini oluşturan mühendislik ilkelerini bünyesinde barındırıyor. SF90 XX Stradale, SF90 Stradale’nin en ekstrem versiyonu olarak pist otomobili ile yol kullanımı için tip onayı alabilecek tasarım özelliklerini harmanlıyor. Özel bir versiyon olmanın ötesinde Ferrari pisti teknolojisini, aerodinamik verimliliğini ve gücünü yollara aktaran, fabrika kapılarından çıkan ilk XX modeli olma özelliğini de taşıyor.

SF90 XX Stradale’nin iç tasarımında ise temel ilke, ağırlıktan önemli ölçüde tasarruf sağlayan ama aynı zamanda Ferrari’nin yarışçı kimliğini vurgulayan kokpit çözümleri oldu. Ana alanlarda ağırlıklı olarak teknik kumaşlar ve karbon fiber kullanıldı. Yarış dünyasından ilham alınarak, ön konsolun üst kısmı Alcantara-deri ile, alt kısmı ise teknik kumaşla kaplandı.

Ferrari tarihindeki en verimli aerodinamik performans

Ferrari SF90 XX STRADALE

SF90 XX Stradale, Ferrari tarihindeki herhangi bir yol otomobilindeki en verimli aerodinamik performansa sahip. Bu da onu sadece LaFerrari ile karşılaştırılabilir kılıyor. SF90 Stradale’nin maksimum bastırma kuvvetini iki katına çıkararak yol tutuşunu iyileştirilebiliyor. Böylece Ferrari’nin Fiorano’daki test pistinde, gözle görülür şekilde daha hızlı bir tur süresi sağlanabiliyor. Maranello’nun yarış deneyimi ile elde edilen bu sonuca, daha yüksek maksimum güçle başa çıkmak üzere, motor bölmesinin yanı sıra termal ve elektrikli bileşenler için soğutma akışı yönetiminin yeniden tasarlanmasıyla ulaşılıyor. İmza niteliği taşıyan sabit arka kanatın oluşturduğu basınç alanı ise karmaşık ve karşı basınç sistemleriyle etkileşime girerek, aerodinamik verimliliği daha da arttırıyor.

SF90 XX Spider ise SF90 XX Stradale ile aynı gelişmiş aerodinamik çözümlerden yararlanıyor. Ayrıca özel olarak geliştirilen kokpit hava akışı mutlak yolcu konforunu garanti ediyor.

Ferrari Tasarım Merkezi’nin otomobilin arkasında yaptığı değişikliklerle, Ferrari geleneğinin çok sevilen bir unsuru olan uçan payanda, aracın ön tarafındaki ok temasıyla kusursuz bir şekilde birleşiyor. Böylece ilk bakışta tanınan bir mimari ortaya çıkıyor. Bu görsel etki, gövdeyi öne doğru uzatarak, araca SF90 XX Stradale’den tamamen farklı bir görünüm kazandırıyor. Tavan kapalı kullanımda, takla barları sorunsuz bir şekilde çatı yapısına bağlanıyor. Takla barları gibi tavan da karbon-fiber ve Ferrari Açılabilir Sert Tavan (RHT) mekanizması sayesinde, araç 45 km/s hıza kadar hareket halindeyken de sadece 14 saniyede açılabiliyor. Bu özellik, kullanıcıların her türlü hava koşulunda aracın keyfini en üst düzeyde çıkarmasına imkân sağlıyor.

7 yıl bakım

Ferrari SF90 XX SPIDER

Ferrari’nin benzersiz kalite standartları ve müşteri hizmetleri odaklı yaklaşımı, SF90 XX Stradale ve SF90 XX Spider ile sunulan, uzatılmış 7 yıllık bakım programının temelini oluşturuyor. Tüm ürün gamı için dünya genelindeki tüm pazarlarda ve resmi bayilerde geçerli olan program, otomobilin ömrünün ilk 7 yılı boyunca tüm düzenli bakımları kapsıyor. Ferrari otomobillerini yıllar boyunca en yüksek performans ve güvenlik seviyesiyle kullanma olanağı sağlayan bu özel program, ikinci el Ferrari sahiplerine de sunuluyor.

Diğer içeriklerimize buradan göz atabilirsiniz!