Efsane Arazi Aracı Lamborghini LM002’nin “Kulaklı” Lastiği Scorpion BK Geri Dönüyor!

Pirelli, 1986 Lamborghini LM002 için geliştirdiği, döneminin en ileri teknolojili lastiği Scorpion BK’yı yeniden sunuyor. Yeniden ortaya çıkarılan ve Pirelli Collezione serisine katılan bu lastik, Como Gölü yakınlarında düzenlenen, koleksiyon otomobillere odaklı Fouri Concorso etkinliğinde ilk defa sergilendi. Bu gelişme, 1963’te başlayan ve LM002’den modern Urus’a uzanan hikayede yeni bir sayfayı temsil ediyor.

Pirelli’den, 1980’lerin başlarında tüm spor SUV’ların öncüsü olan Lamborghini LM002 için çok özel bir lastik geliştirmesi istenmişti. Bu model için özel olarak üretilen Scorpion BK versiyonu, araca kum üzerinde daha fazla çeviklik ve tepki kazandıran ve “Kulak” denilen yan kanatçıklarla tamamlanan dev lastiklerdi. Bu lastikler, darbeleri emebilen ve ani girdilere daha hızlı tepki verebilen, kesilmeye karşı daha dirençli aramid kuşak takviyeli, son derece sağlam bir karkas kullanılarak üretildi.

Daha zorlu dayanıklılık testlerine tabi tutulan ve ralliden türetilen tekniklerle geliştirilen bu lastik, Pirelli’nin pistten yola teknoloji transferinin ilk örneklerinden biriydi. Sırt deseni, o dönemin ‘slick’ ralli lastiklerinde kullanılan orta ‘Monte Carlo’ sırt deseninden türetilmişti. BK lastiğin içerdiği teknolojilerin çoğu da Pirelli’nin pek çok dünya şampiyonluğu kazandığı motorsporlarından alınmıştı.

Yeniden ortaya çıkarılan lastik, LM002’nin ekipmanı “yeni” Scorpion BK olarak Lamborghini Polo Storico tarafından desteklenen Fuori Concorso etkinliğinde tanıtıldı.

Scorpion serisinin ilki

Scorpion BK, Pirelli’nin SUV’lar için geliştirdiği özel Scorpion ailesinin öncüsüydü. Bu seri, 2022 yılında elektrikli modeller de dahil, en modern otomobillere uyacak şekilde tamamıyla yenilendi. Scorpion ailesi, tüm Pirelli ürün yelpazesi içinde elektrikli veya şarj edilebilir hibrit otomobiller için en fazla homologasyona sahip seri konumunda. Pirelli’nin yeni Scorpion için uyguladığı ‘Çevre Dostu Güvenlik’ yaklaşımı, malzeme inovasyonları ve geliştirme sürecinde en ileri teknolojili sanal tasarım araçlarının kullanılması sayesinde, sürüş güvenliği açısından düşük çevresel etkiyle optimum performansı bir araya getiriyor.

Lamborghini SUV’ları için Pirelli lastikleri

Pirelli lastikleri, LM002’den Urus’a, Lamborghini’nin SUV modellerinin ortak paydasını oluşturuyor. Urus, 2018 yılında lanse edildiği zaman Pirelli, P Zero’dan Scorpion’a kadar 21-23 inç ölçülerinde 6 yeni lastik tanıtmıştı. Urus Performante için tasarlanan bir P Zero Trofeo R versiyonu ise bir SUV’da görülen ilk ‘yarı slick’ lastik oldu. Otomobilin üstün performansıyla lastiğin güçlü kavramasının buluşması, ABD’deki efsanevi Pikes Peak tırmanma yarışında sınıf birinciliği de getirdi.